Aby żyć trzeba

zwyciężyć strach

K2. Mordercza góra. Od lat uznawany za najtrudniejszy szczyt, nie zdobyty jeszcze zimą. To największe wyzwanie współczesnego himalizmu. To jak lądowanie człowieka na Księżycu.Magiczne K2 jest nadal niezdobyte, być może już niebawem padnie. 

Tej próby podejmą się nasi Podopieczni. Nasz cel to zdobycie wciągu jednego dnia dwóch szczytów nazywających się na "K", spróbujemy zawalczyć o Kasprowy i Kopę Kondracką.
Chcemy podążać za marzeniami. Wiemy, że trzeba będzie przebijać się przez śnieg, niczym wspinacze w Himalajach i być może torować trasę. Na grani może ostro wiać . Wiemy, że niemożliwe nie istnieje. Że świat po diagnozie wciąż może być piękny i pełen wyzwań. Takich jak to.
Nasz cel to zdobycie wciągu jednego dnia dwóch szczytów nazywających się na literę "K", spróbujemy zawalczyć o Kasprowy Wierch i Kopę Kondracką. Być może naszą realną szansą okażą się Kalatówki i Kasprowy Wierch. Chcemy podążać za marzeniami. Wiemy, że trzeba będzie przedzierać się przez śnieg, niczym wspinacze w Himalajach i być może torować trasę. Na grani może ostro wiać. Wiemy, że niemożliwe nie istnieje. Że świat po diagnozie wciąż może być piękny i pełen wyzwań. Takich jak to.

Termin naszego ataku szczytów, w zależności od panujących warunków atmosferycznych planujemy na 24/ 25 luty 2017 roku.

Marzymy, aby na szczyt K2 poprowadzili nas Himalaiści, którzy letnie zdobycie K2 mają za sobą i Ci, którzy na co dzień uczą wspinaczki. I tak się stało. Na szczyt zgodzili się nas poprowadzić:

Adam Bielecki, rocznik 1983. Jego życie to historia spełniania marzeń. Jeden z najzdolniejszych himalaistów młodego pokolenia. Ma zapewnione miejsce w historii, ale wciąż marzy i jestinspiracją dla tysięcy ludzi. Adam jest naszym Ambasadorem. W wieku siedemnastu lat, jako najmłodszy wspinacz w historii, samotnie i w stylu alpejskim wszedł na Khan Tengri, mierzący 7010 m n p m.

Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu mierzący 8463 m n p m bez użycia tlenu. Zimą 2012 roku wraz z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego w historii zimowego wejścia na Gasherbrum I mający wysokość 8068 m n p m. Żaden człowiek nie wspiął się wyżej zimą w Karakorum. Było to największe osiągnięcie w Dziedzinie Eksploracji w 2012 roku wg. Explorersweb, Nagroda National Geographic Traveler, Nagroda Kolosa. Latem 2012 roku zdobył K2 - drugi szczyt świata.

Zimą 2013 roku dokonał pierwszego w historii zimowego wejścia na Broad Peak. Wiosną 2014 roku wziął udział w zakończonej sukcesem wyprawie wytyczania nowego wariantu drogi na północnej ścianie Kanczendzongi, mierzącej 8586 m n p m.

Jacek Czech, wspina się od ponad 26 lat. Założył wraz z Arturem Hajzerem program Polski Himalaizm Zimowy. I choć nie zmierzył się do tej pory z K2 to przyczynił się do sukcesów innych zdobywców. Medalista na wielu zawodach wspinaczkowych w tym Pucharze Polski. Nowe drogi to Jacka specjalność, a taką z pewnością będzie "nasze K2". Jacek Czech to nie tylko nasz prowadzący ale również Partner wydarzenia. Uczestnik wypraw na ośmiotysięczniki w Himalajach: Cho - oyu i Nanga Parbat. Wspinał się także w Alpach, Pirenejach, Patagonii i Andach.

Jest kierownikiem wyszkolenia na unifikacjach członków PHZ oraz członkiem KW Katowice i KS Kandahar. Trener wspinaczki sportowej, instruktor wspinaczki wysokogórskiej, taternictwa i alpinizmu.

Jako trener oraz selekcjoner Kadry Narodowej i Reprezentacji Polski doprowadził swoich zawodników do madali na Mistrzostwach Polski, Europy i Swiata we wspinaczce sportowej i narciarstwie wysokogóskim.

Piotr Tomala, należy do Lubelskiego Klubu Wyskokogórskiego. Organizował i był lederem kilkunastu wypraw w Alpy, Andy, góry Alaski i Hamalaje. Wszedł na McKinleya, Aconcagua, Huascaran, Pisco. Alpamayo, Ama Dablam, Island Peak, Ch Oyu, Broad Peak. Wspinał się Nanga Parbat i Manaslu. Był uczestnikiem unifikacyjnej PHZ PZA na Dhaulagiri w 2013 i Broad Peak Middle w 2014 roku. Mieszka w Lublinie, gdzie prowadzi firmę zajmującą się pracami wyskogórskimi.

 Onkotwardziele zdobyli K2 zimą.

Zapadali się po uda w śniegu, zmierzając na szczyt. Na wierzchołku zmagali się z wiatrem, którego prędkość dochodziała do 11o km/h. Ale mimo gigantycznego wysiłku byli szczęśliwi, bo udało im się. Sześć osób, którym wcześniej udało się pokonać chorobę nowotworową, dokonało tego, co nie udało się jeszcze nikomu na ziemi. Weszli zimą na K2. W ich przypadku K2 oznaczało wspinaczkę w zimowych warunkach z hotelu na Kalatówkach na wierzchołek Kasprowego Wierchu ( 1987 m n p m ). - Jestem z nich dumny! - mówił na szczycie wyraźnie zadowolony Adam Bielecki, jeden z najlepszych polskich himalaistów, który podczas wyprawy, obok innych wspinaczy - Jacka Pawła Czecha i Piotra Tomali - pełnił funkcję przewodnika.

Cała wyprawa została sfinansowana z wpłat z 1% podatku oraz symbolicznej darowizny przekazanej przez firmę Almar Sp. z o.o. z Kartuz.

- Jestem bardzo szczęśliwa, bo w życiu ważne jest to, żeby spełniać marzenia, ale też to, żeby umożliwiać spełnianie marzeń innym. Podziwiam tych, którzy stanęli na szczycie pomimo himalajskich warunków - mówiła już po dotarciu do murowanej bazy prezes fundacji Kasia Gulczyńska.

Dziesięć godzin. Tyle w piątek trwała akcja górska Onkotwardzieli. Chwilę po powrocie do bazy wszyscy uczestnicy byli zmęczeni, ale szczęśliwi. - Nie sztuką byłoby wejść w łatwych warunkach. Dopiero wtedy, gdy walczysz ze sobą i z pogodą, może nie jesteś radosny, ale na sam koniec czujesz wielką satysfakcję - dodaje Bielecki.

 Zapraszamy na Fakty na godzinę 19.00.

fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/nie-straszne-im-trudne-warunki-onkotwardziele-ruszyli-na-podboj-gor,718540.html

I okruszek większy materiał zrealizowany przez Roberta Jałochę i Macieja Siemaszko dla TVN.

fakty.tvn24.pl/reportaze,65/tutaj-tez-jestesmy-na-krawedzi-zycia-i-smierci,719768.html

A tak relacjonuje pomysłodawca przedsięwzięcia dziennikarz Przeglądu Sportowego - Jakub Radomski

http://www.przegladsportowy.pl/magazyn-przegladu-sportowego,zapadali-sie-w-snieg-i-walczyli-z-wiatrem-jak-ludzie-po-chorobie-nowotworowej-zdobyli-k2,artykul,762631,1,13283.html?pozycja

Obecni podczas wspinaczki na K2 dziennikarze portalu Polskie Radio S.A. w osobach: Aneta Hołówek i Paweł Kurek tak wspominają:

http://www.polskieradio.pl/43/265/Artykul/1734282,Rak-to-nie-wyrok-Zdobyli-swoje-K2-balansujac-na-granicy-zycia-i-smierci

Image

Fundacja Pokonaj Raka!

ul. Legionów 107 "D" / 15
81-472 Gdynia

KRS: 0000 387 370
Numer konta: 83 1240 5354 1111 0010 3987 9801

Opowiedz swoją hisorię

To miejsce jest dla Ciebie!Osoby, która chce się podzielić swoim doświadczeniem w walce nie tylko z chorobą lecz również z codziennością. Dzięki Tobie i Twojej historii wiele osób nie będzie się czuło samotnie

Jesteśmy członkiem

Image