Aby żyć trzeba

zwyciężyć strach

To były pracowite i pełne emocji pierwsze miesiące roku 2017. Poza wspaniałą lutową wyprawą w Tatry w celu zdobycia \\\"K2\\\", którą będziemy długo wspominać, postanowiliśmy aktywniej zaangażować się w działania edukacyjne na Pomorzu, głównie w  Trójmieście. 

Celem działania naszej Fundacji jest pokazywanie na przykłądach konkretnych osób, że raka można pokonać i \\\"wrócić\\\" do życia pełnego pasji i marzeń. Każdy z nas ma wpływ na własne życie. Korzystając regularnie z badań profilaktycznych, odżywiając się świadomie, uprawiając sport czy myśląc pozytywnie, dziś możemy oddalić widmo choroby. 

Zgodnie z zasadą - lepiej zapobiegać niź leczyć - zaproponowaliśmy serię spotkań edukacyjnych w szkołach.

 To były pracowite i pełne emocji pierwsze miesiące roku 2017. Poza wspaniałą lutową wyprawą w Tatry w celu zdobycia \"K2\", którą będziemy długo wspominać, postanowiliśmy aktywnie zaangażować się w działania edukacyjne na Pomorzu, głównie w Trójmieście.

Celem działania naszej Fundacji jest pokazywanie na przykładach konkretnych osób, że raka można pokonać i \"wrócić\" do życia pełnego pasji i marzeń. Każdy z nas ma wpływ na własne życie. Korzystając regularnie z badań profilaktycznych, odżywiając się świadomie, uprawiając sport czy myśląc pozytywnie, dziś możemy oddalić widmo choroby. Zgodnie z zasadą - lepiej zapobiegać niź leczyć - zaproponowaliśmy serię spotkań edukacyjnych w szkołach.

Ciekawe zajęcia edukacyjne przeprowadzone były przez prezes Fundacji Katarzynę Gulczyńską od lutego do końca kwietnia 2017 w trzech pomorskich szkołach:

- Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. UNICEF w Malborku, biorąc udział w projekcie Szkoły \"Od marzeń do sukcesów\",

- Gimnazjum nr 1 im. Gdyńskich Harcerzy II Rzeczypospolitej Polskiej,

- Gimnazjum Jezuitów w Gdyni, którego gospodarzem był Samorząd Uczniowski Jezuici.

Twarde dane przerażają i otwierają nasze oczy na problemy, z którymi wszyscy, jako społeczeństwo się mierzymy - przedwczesna śmierć z powodu chorób nowotworowych w 2014 roku wiążę się z nie wytworzeniem PKB o wartości około 900 mln złotych - tylko w tym jednym roku. Ta kwota jest równa środkom zebranym przez Wielką Orkiestrę Światecznej Pomocy w ciągu całego okresu Jej działalności, czyli 25 lat. Postanowiliśmy więc również porozmawiać o świadomości onkologicznej z pracownikami i pracodawcami gdańskich biurowców.

\" Odważ się wiedzieć\" - to motto towarzyszyło nam w marcu i kwietniu podczas spotkań w Cenrtum Biurowym Neptun we Wrzeszczu oraz Olivia Business Centre. Podczas spotkań wspierała nas Dorota Grabowska, psycholog, psychoonkolog z gdańskiego WCO, która odpowiadała na pytania dlaczego warto wiedzieć o badaniach profilaktycznych, przełamała mity dotyczące raka i tłumaczyła jak reagować na informacje o chorobie. A szefowa naszej Fundacji, Katarzyna Gulczyńska, odpowiadała jak zdobywanie szczytów życia czyni nasze życie lepszym, bardziej świadomym, gdzie odwagą jest przełamywanie lęku i strachu. Gośćmi specjalnymi naszych spotkań były przedstawicielki Gdańskiego Stowarzyszenia Kobiet Amazonek z fantomem do nauki samobadania piersi.

W trakcie spotkań rozdawałyśmy ulotko, poradniki wydane przez Fundację \"Tam i z powrotem\". Dzięki hojności firmy Ziaja Ltd. każdy uczestnik otrzymał niespodziankę.

W kwietniu spotkaliśmy się z wolontariuszami Infolinii Onkologicznej działającej przy Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku w celu wymiany doświadczeń przy pracy z pacjentami i podopiecznymi. Edukacja i podnoszenie kompetencji umożliwia nam skuteczniej wspomagać chorych.

W trakcie kilkuletniej działalności Fundacji zorganizowaliśmy 27 aktywności dla osób doświadczających chorób nowotworowych. Przemierzyliśmy Amerykę Południową i Afrykę, wędrowaliśmy wzdłuż i wszerz europejskich szlaków, a także przeszliśmy wiele kilometrów górskich i nizinnych ścieżek w Polsce. Chcąc iść dalej, do chorego, który swe zmagania przeżywa jeszcze we wcześniejszej fazie leczenia i na tym etapie potrzebuje autentycznych przykładów wygranej, zamarzyliśmy aby zdjęcia naszych Podopiecznych wisiały na oddziałach onkologicznych. I to marzenie się spełnia!

W maju zostanie otwarty punkt informacyjny w WCO w Gdańsku. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ w pomieszczeniach WCO, gdzie przyjmowani będą pacjenci, ściany ozdobią zdjęcia Podopiecznych Fundacji z aktywności górskich, na trasie rowerowej czy skoków spadochronowych. Zdjęcia będą wisieć również w gibinetach lekarzy onkologów na co dzień przyjmujących w Centrum.

Realizacja naszej inicjatywy, złożonej z trzech opisanych projeków, była możliwa dzięki wsparciu firmy Deloitte i jej pracowników z biura w Gdańsku. Serdecznie dziękujemy. Dzięki Państwa zaangażowaniu możemy budzić świadomość społeczeństwa Pomorza.

Wiemy, że projekty edukacyjne, pomagające przełamać lęć i strach na temat chorób onkologicznych, nie mają terminu ważności i nie zakończymy ich z dnia na dzień, dlatego też planujemy kolejne spotkania, do których zapraszamy firmy, instytucje, szkoły zainteresowane poruszeniem tematyki profilaktyki i badań.

Image

Fundacja Pokonaj Raka!

ul. Legionów 107 "D" / 15
81-472 Gdynia

KRS: 0000 387 370
Numer konta: 83 1240 5354 1111 0010 3987 9801

Opowiedz swoją hisorię

To miejsce jest dla Ciebie!Osoby, która chce się podzielić swoim doświadczeniem w walce nie tylko z chorobą lecz również z codziennością. Dzięki Tobie i Twojej historii wiele osób nie będzie się czuło samotnie

Jesteśmy członkiem

Image