Aby żyć trzeba

zwyciężyć strach

W tym roku poraz trzeci grupa dzielnych Onkotwardzieli ruszy na trasę Green velo. Startujemy 3 sierpnia br. z Białegostoku. Tegoroczna grupa liczyć będzie 9 osób. Pośród nas są osoby po doświadczeniu z rakiem: nerki, żołądka, płuc i piersi. Gościem specjalnym będzie Youtuber - Cyber Marian, nasz "Chłoniaczek".

 3 sierpnia spod Białostockiego Centrum Onkologii wystartuje Onko Tour 2018, wyjątkowy rajd rowerowy pacjentów, który ma zachęcić Polaków do profilaktyki oraz wsparcia chorych w walce z nowotworami. Przez tydzień uczestnicy pokonają kilkaset kilometrów przemierzając Podlasie i rozmawiając z mieszkańcami o najważniejszych zasadach zapobiegania chorobom onkologicznym. Patronat nad wydarzeniem objęli dwaj wybitni polscy kolarze – Tadeusz Mytnik i Mieczysław Nowicki.

To jedyny rajd rowerowy w Polsce, w którym biorą udział pacjenci onkologiczni. Każdy z nich zmierzył się z chorobą. Teraz chcą wspierać zarówno pacjentów w walce z chorobą, jak i zachęcać zdrowych do profilaktyki. Wśród nich jest Cyber Marian, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich youtuberów, który uczestnicząc w Rajdzie Dakaru jego część przebył na kultowym rowerze „Wigry”.

Na całej trasie uczestnicy będą zachęcać mieszkańców do profilaktyki. Poprzez pozytywną energię i doświadczenie udowadniają, że rak to diagnoza, a nie wyrok. Tak naprawdę sam możesz zadbać o swoje zdrowie. Poprzez aktywność, zdrowe odżywianie, badania kontrolne stosowne do wieku oraz pozytywne nastawienie. Uczestnicy, przykładem największych himalaistów, będą mieli ze sobą SPOT, który pozwoli śledzić miejsce na trasie. W ten sposób miłośnicy odważnych projektów czy trasy Green Velo będą mogli dołączyć na dowolnym odcinku trasy.

Onko Tour 2018 jest organizowany przez Katarzynę Gulczyńską, Prezes Fundacji Pokonaj Raka. Patronami wydarzenia są Stowarzyszenia Polskie Amazonki – Ruch Społeczny, Stowarzyszenie Psyche Soma Soli, Fundacja Onkologiczna Alivia oraz Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Wyprawa została sfinansowana z odpisów 1% podatku dochodowego oraz dzięki wsparciu Novartis Poland Sp. z o.o. i Bristol – Myers Squibb Services Sp. z o.o.

Tegoroczny Onko Tour 2018 objęli swym patronatem honorowym dwaj wybitni kolarze. Pan Tadeusz Mytnik", ps. Tony, najlepszy "czasowiec" w historii polskiego kolarstwa. Dwukrotny mistrz świata w drużynie szosowej (1973, 1975), oraz srebrny medalista olimpijski (drużyna) z Montrealu (1976). Pan Mieczysław Nowicki, ps."Mundek", jeden z najlepszych polskich kolarzy lat siedemdziesiątych, torowiec i szosowiec, mistrz świata w drużynie (1975), olimpijczyk ( 1972, 1976), zdobywca srebrnego i brązowego medalu olimpijskiego na jednych igrzyskach w Montrealu (1976). Obecnie samorządowiec i Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich.

 Uczestnicy Onko Tour 2018:

Katarzyna Gulczyńska

Pomysłodawczyni wypraw małych i dużych jako symbolu walki z chorobą nowotworową. W ciągu zaledwie 22 miesięcy wzięła udział w ośmiu wyprawach na szczyty z pełnej Korony Ziemi, realizując projekt wsparcia dla bliskiej osoby "Za każdą chemię - jeden szczyt". Jako pierwsza Polka przeszła najtrudniejszą dżunglę na świecie w Górach Sudirman. Po roku wraz z Adamem Bieleckim zdobyła 8 alpejskich czterotysięczników w ciągu 4 dni. Za swą kreatywność i oddanie dla osób doświadczających raka otrzymała wyróżnienie w konkursie Bizneswoman Roku 2015 w kategorii - Działalność na rzecz Kobiet. Fundatorka i Prezes Fundacji Pokonaj Raka.

Onkotwardzieli spod Białostockiego Centrum Onkologii żeganli przedstawiciele władz Urzędu Marszałkowskiego, m.in.:

- Pan Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, który odpowiedzialny jest m.in. za ochronę zdrowia

- Pani Magdalena Joanna Borkowska, Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii

- Pani Urszula Arter - rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

- Pan Stefan Krajewski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego

 Cyber Marian

Cyber Marian (ur. 9 lutego 1984 w Warszawie) – osobowość internetowa. Twórca i prowadzący kanał wideo w serwisie YouTube od stycznia 2011, pod nazwą Cyber Marian. Znany z serii filmów Ukryte polskie Mega Mixy oraz Amerykańskie trailery polskich filmów. Autor książki Dziś tak bardziej, wydanej przez oficynę Insignis Media. Laureat nagrody Grand Video Awards 2017 w kategorii Osobowość Roku. Przez siedem lat chorował na chłoniaka Hodgkina. Przeszedł dwa autologiczne przeszczepy szpiku.

Kasia Kachniarz, lat 36, Włodawa

W 2013 roku wyczuła u siebie guz w piersi. Po szeregu badań okazało się, że to nowotwór w prawej, jak i w lewej piersi oraz, że ma zmianę w pucach. Przeszła 6 cykli chemii czerwonej. W lutym 2014 usunięto jej górną część prawego płuca, a w kwietniu przeszła podwójną mastektomię. Trzy lata temu i w tym roku w ciągu 7 dni pokonała dystans 700 km. Pielgrzymka rowerowa z Włodawy do Częstochowy to był wielki wysiłek dla niej, ale dała radę. Ma dla kogo żyć - jest mamą 3 wspaniałych dziewczyn. Przemierza trasę Green velo od dwóch lat w projekcie Fundacji "Pokonaj raka".

 Iza Kolka, lat 45, Poznań

Diagnozę usłyszała w czerwcu 2014 roku i już w lipcu przeszła mastektomię. Ma dużo szczęścia, bo jest leczona "tylko" hormonalnie, nie prechodziła uciążliwej chemii i radioterapii. Choroba przewartościowała jej priorytety, bardziej zależy jej na relacjach i robieniu tego, czego naprawdę chce. Tak jakby zaczynała od nowa. Zajmuje się scenografią, grafiką, współpracuje z teatrem jako scenograf teatralny. Jest mamą dwójki dzieci, które samotnie wychowuje.

Z Fundacją PR brała udział w kursie wspinaczkowym w Sokolikach, zimowym wejściu na Śnieżkę, Korsyka Expedition 2015, z wejściem na Monte Cinto, Onko Tour 2016, 2017.

 Bogusia Pstrągowska, lat 53, sołtys Borków Wielkich

Zachorowała w 2007 roku na raka piersi. Kolejne 9 lat minęło pod znakiem operacji, chemioterapii, naświetleń..... Dzisiaj jest aktywna fizycznie i społecznie. Kocha życie, spełnia swoje marzenia. O chorobie nie myśli i nie mówi. Uważa, że operacja, chemia jej nie zabiły, a bardzo wzmocniły. Choroba dała jej kopa i teraz korzysta z życia, ile może. W 2014 roku pojechala na rowerze do Zakopanego, 5 dni - 674 km. Spełniła marzenie....Poza tym pełni funkcję sołtysa.

 Władysław Wiśniewski, 62 lata

Szczęśliwy emeryt. Ma za sobą doświadczenie z rakiem żolądka i częściową jedo resekcję. Kiedy po zakończeniu leczenia pani Doktor powiedziała, Chłopie ciesz się każdym dniem, do dziś sumiennie wykonuje Jej polecenie.

Andrzej Wojnarowski, 49 lat

Z zawodu jest ratownikiem medycznym i tę rolę w grupie Onko Tour będzie pełnił. Jego nowotwór nerki okazał się na szczęście zmianą łagodną. Ale kiedy jest się ojcem szóstki dzieci i z doświadczeniem nowotworowych (choć łagodnym) trudno o spokój ducha. Andrzej dołączył do zespołu poraz pierwszy w tym roku.

 Tegoroczny Onko Tour poprowadzą dwaj członkowie klubu MTB z Suwałk.

Piotr Wasilewski, to działacz społeczności nie tylko lokalnej. Obecnie pełni rolę Przewodniczącego Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej, która zajmuje się przedstawianiem propozycji i opinii w sprawach dotyczących oświaty oraz wychowania.

Jakub Jeromin, pomimo młodego wieku odnosi już kolarskiego sukcesy w barwach MTB Suwałki. Uwielbia podróżować na własną rękę i odkrywać nowe zakątki świata. Uważa, że nie ma granic, których nie da się pokonać.

 Zobacz

Zapraszamy wielbicieli Green velo i kolarstwa oraz aktywnego trybu życia aby dołączyli do nas na dowolnym odcinku trasy.

03 sierpnia br Białystok - Siemianówka (zalew) 72,5km
https://www.strava.com/routes/11121895

04 sierpnia br Siemianówka - Białowieża 40km (Tutaj celowo krótszy etap, w
Białowieży dużo atrakcji jest). Tu spędzamy cały weekend.
https://www.strava.com/routes/11121984

06 sierpnia br Białowieża - Czeremcha 63km
https://www.strava.com/routes/11122028

07 sierpnia br Czeremcha - Mielnik 51km ( W Mielniku są spływy)
https://www.strava.com/routes/11122073

08 sierpnia br Mielnik - Terespol 66km łącznie ~300km łącznie
https://www.strava.com/routes/11122115

09 sierpnia br Terespol - Włodawa 69km ~ 370km łącznie

https://www.strava.com/routes/11122171

10 sierpnia br oficjalne zakończenie Onko Tour 2018

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że będziemy mieli ze sobą SPOT ( wzorem najlepszych himalaistów), będzie można do nas dolączyć jak również obserwować zmagania Onkotwardzieli na każdym wzniesieniu.

Zapraszamy:

https://www.youtube.com/watch?v=7qQje_ubCnk

https://www.wrotapodlasia.pl/pl/zdrowie/zdrowie_pomoc_spoleczna/onkotwardziele-wyruszyli-szlakiem-greenvelo-beda-zachecac-do-profilaktyki.html

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/158321

https://www.youtube.com/watch?v=9g1UpaEv0E8&t=18s

Image

Fundacja Pokonaj Raka!

ul. Legionów 107 "D" / 15
81-472 Gdynia

KRS: 0000 387 370
Numer konta: 83 1240 5354 1111 0010 3987 9801

Opowiedz swoją hisorię

To miejsce jest dla Ciebie!Osoby, która chce się podzielić swoim doświadczeniem w walce nie tylko z chorobą lecz również z codziennością. Dzięki Tobie i Twojej historii wiele osób nie będzie się czuło samotnie

Jesteśmy członkiem

Image