Aby żyć trzeba

zwyciężyć strach

Ponad pół tysiąca konsultacji, porad i badań zostało udzielonych podczas V Pikniku Zdrowia, który odbył się w Kielcach i Staszowie. W dwudniowej imprezie profilaktycznej (27-28.09) wzięło udział ponad 250 osób.

Statystyki wskazują, że warto wychodzić do mieszkańców regionu z profilaktyką zdrowotną.
W Kielcach na Rynku przebojem okazały się badania i porady farmaceutów z
Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej (z pomiarów stężenia glukozy,
saturacji i panelu lipidowego oraz porad farmaceutycznych skorzystało
blisko 150 osób). Ogromnym powodzeniem, jak co roku, cieszyły się
badania znamion barwnikowych na skórze. Specjalistki dermatologii z
Kliniki Dermatologii WSzZ w Kielcach skontrolowały skórę po wakacjach
ponad 50 osobom. Ponad 150 osób odwiedziło stanowisko Fundacji
STOMAlife, i podczas edukacyjnej podróż po wielkim dmuchanym jelicie
dowiedziały się, dlaczego warto korzystać z kolonoskopii w ramach
programu badań przesiewowych raka jelita grubego. Z konsultacji
optycznych skorzystało blisko 50 uczestników, a na stanowisku WSSE -
około 100 osób z edukacji w zakresie szczepień ochronnych, pomiarów BMI,
profilaktyki chorób zakaźnych, w tym przenoszonych przez kleszcze. Dużym
zainteresowaniem cieszył się instruktaż samobadania piersi i jąder na
fantomach, analiza składu ciała prowadzone w namiocie  Świętokrzyskiego
Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
W Staszowie, mieszkańcy, oprócz korzystania badań profilaktycznych i
edukacji zdrowotnej mogli kibicować młodym zawodnikom w Turnieju Piłki
Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Staszów. Dużym
zainteresowaniem cieszył się rajd pieszy na trasie
Staszów–Kurozwęki–Staszów, w trakcie którego uczestnicy poznawali
historię regionu opowiedzianą w ciekawy sposób przez członków Klubu
Grodzkiego PTTK w Staszowie, a na zakończenie otrzymali piękne
ćmielowskie filiżanki ufundowane przez wojewodę świętokrzyskiego Józefa
Bryka.
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili V Piknik Zdrowia w Kielcach i
Staszowie. Paniom, które w naszym cytommamobusie skorzystały z
bezpłatnej mammografii i cytologii lub diagnostyki HPV, życzymy tylko
dobrych wyników i dużo zdrowia.
I zapraszamy na kolejne badania w ramach programów profilaktyki
onkologicznej. Bo profilaktyka ratuje życie – jak zgodnie zauważyli
podczas briefingu dla mediów: Katarzyna Gulczyńska – prezes Fundacji
Pokonaj Raka, Marek Bogusławski – wicemarszałek województwa
świętokrzyskiego, Anna Dusza-Ciechanowska – sekretarz Urzędu Miasta
Kielce, dr n. med. Leszek Smorąg – kierownik Zakładu Profilaktyki
Onkologicznej ŚCO, dr Monika Gieroń – specjalista dermatologii, Radosław
Wesołek – prezes Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, Justyna
Woźnicka z Fundacji Stomalife.
Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom wydarzenia: Wojewódzkiej
Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Kielcach, Świętokrzyskiemu
Oddziałowi Wojewódzkiemu NFZ, Kieleckiej Okręgowej Izbie Aptekarskiej,
pani profesor Beacie Kręcisz i specjalistkom z Kliniki Dermatologii
Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach - Monice Gieroń, Lilii
Koshlak, Joannie Cudzik–Dziurzyńskiej i Ewelinie Ulc, Ośrodkowi
Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Kielcach, Świętokrzyskiemu Klubowi
Amazonki, Stowarzyszeniu Amazonek Ziemi Staszowskiej, Fundacji
STOMAlife, Kołu Grodzkiemu PTTK w Staszowie, firmom Audice i Family
Optic, dietetyczkom ze Studia Odchudzania Olgi Chaińskiej oraz wszystkim
ekspertom, którzy służyli swoją wiedzą i doświadczeniem. Pięknie
dziękujemy pani redaktor Magdalenie Sitek z Radia Kielce za koncertowe
prowadzenie imprezy w Kielcach. Szczególne podziękowania kierujemy do
dyrektora i pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji w Staszowie za
nieocenione wsparcie organizacyjne.
Organizatorami Pikniku były: Fundacja Pokonaj Raka oraz Świętokrzyskie
Centrum Onkologii.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,
Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Miasta Kielce oraz Burmistrz Miasta i
Gminy Staszów.

Image

Fundacja Pokonaj Raka!

ul. Legionów 107 "D" / 15
81-472 Gdynia

KRS: 0000 387 370
Numer konta: 83 1240 5354 1111 0010 3987 9801

Opowiedz swoją hisorię

To miejsce jest dla Ciebie!Osoby, która chce się podzielić swoim doświadczeniem w walce nie tylko z chorobą lecz również z codziennością. Dzięki Tobie i Twojej historii wiele osób nie będzie się czuło samotnie

Jesteśmy członkiem

Image