Aby żyć trzeba

zwyciężyć strach

W jeden weekend padł absolutny rekord 300 konsultacji, porad i badań. Z profilaktycznej mammografii skorzystało w sumie 47 Pań, z badań cytologicznych 31 Pań, z porad dermatologa w zaledwie 3 godziny skorzystało 50 osób, z konsultacji dietetycznych, pomiarów ciśnienia i analizy składu ciała – ponad 50 osób.


Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że dwie osoby, zbadane przez dermatologa ze Szpitala Wojewódzkiego w Kielcach skierowano do dalszej diagnostyki pod kontem czerniaka. Wiemy, że jest ogromne zainteresowanie badaniami dermatologicznymi i z tym tematem chcielibyśmy wrócić w przyszłym roku – mówi Katarzyna Gulczyńska, pomysłodawczyni Onko Tour'u.
Dzięki wsparciu Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Sandomierzu oraz Kielcach mieszkańcy mogli skorzystać z badań mammografii, cytologii, dermatologa, zapisać się na kolonoskopie. Narodowy Fundusz Zdrowia przyłączył się do spotkań proponując program Profilaktyka 40 Plus.
Wiele Pań, które poddały się badaniu cytologicznemu zrobiły to pierwszy raz po raz pierwszy w życiu lub po wielu latach. To wszystko za sprawą uczestników Onko Tour'u, którzy jako byli pacjenci byli autentycznymi przykładami w przełamaniu lęku i strachu związanymi z chorobą.
Edukacja w zakresie raka piersi, szyjki macicy, czerniaka, jelita grubego czy płuc jest możliwa, a nawet bardziej przekonywująca podczas spotkań czy zabawy z osobami, którzy tę chorobę przeszły. Dziś są w innym momencie życia, ale przekonują że rak to diagnoza – nie wyrok. Wszystkim odwiedzanym miastom, miasteczkom, gminom przekazano materiały edukacyjne w formie drukowanej lub elektronicznie.
Na uwagę zasługuje fakt zaangażowania się Kurii Diecezjalnej, która wydała specjalne polecenie i list do Parafii o włączenie się do wspólnej akcji profilaktycznej zorganizowanej przez Fundację „Pokonaj raka".
Udział w Onko Tour brał również wieloletni pacjent onkologiczny, obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych Youtuberów – Cyber Marian. Spotkania z Artystą i rozmowy dotyczące profilaktyki cieszyły się największym zainteresowaniem. Łączymy pokolenia, bo któraż to Mama, Tata czy Babcia nie ulegnie pokusie do badań, kiedy prosi o to Syn czy wnuk, fan Cyber Mariana.
Równie cenne były spotkania z pracownikami Rzecznika Praw Pacjenta. Podczas spotkań bezpośrednich łatwiej zadać pytanie specjaliście. Na kieleckim Rynku wiele atrakcji skupionych było pod kątem najmłodszych, tak aby Rodzic mógł spokojnie skorzystać z badań, a pociecha znalazła opiekę pośród licznych animatorów.
Na Rynku w Kielcach uczestnicy otrzymali nie tylko gromkie brawa od mieszkańców ale również zwycięskie medale ukończenia Onko Tour 2021.
Pamiętajmy, że Onko Tour trasą Green velo tak naprawdę wystartował w 2016 roku z Elbląga wraz z Czesławem Lang ( Dyrektor Tour de Pologne). Pacjenci konsekwentnie przez pięć lat pokonywali po ok. 500 km w cyklach tygodniowych marząc o mecie w Kielcach.
Dziękujemy Partnerom:
-Rzecznik Praw Pacjenta w osobie Ministra Pana Bartłomieja Chmielowca za przybycie, pracownikom Rzecznika Praw Pacjenta, którzy w sposób aktywny czy stacjonarny wsparli inicjatywę.
- Świętokrzyskiemu Centrum Onkologii w osobie Dyrektora Prof. dr hab. n. med. Stanisława Góździa, Pana dr Leszka Smorąga oraz Pani Rzecznik Izabeli Opalińskiej, którzy na miejscu koordynowali badaniami.
- Pracownikom Narodowego Funduszu Zdrowia, a szczególnie Pani Dyrektor Małgorzacie Kiebzak Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach za obecność i dołączenie do inicjatywy zorganizowanej prze Fundację „Pokonaj raka" w Świętokrzyskim.
- Pani dr Marii Matejko z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach za wykonanie badań dermatologicznych.
Dziękujemy za udzielenie Patronatów Honorowych dla wydarzenia „Onko Tour trasą Green velo – Grande Finale Kielce 2021":
- Marszałkowi Podkarpacia Panu Władysławowi Ortyl
- Marszałkowi Świętokrzyskiemu Panu Andrzejowi Bętkowskiemu
- Wojewodzie Świętokrzyskiemu Panu Zbigniewowi Koniusz
- Prezydentowi Miasta Kielce Panu Bogdanowi Wenta
Dziękuję za udzielenie Patronatu:
- Wschodni Szlak Rowerowy Green velo
Dziękujemy za wsparcie:
- Novartis Polska Sp. z o.o.
- AbbVie Polska Sp. z o.o.
- Pharmaceris
- Buskowianka
Dziękujemy za gościnę i przybycie:
- Prezydentowi Miasta Rzeszowa Panu Konradowi Fijołek
- Ambasadorowi Podkarpacia Panu Posłowi Paweł Poncyliusz
- z-ca Prezydenta Miasta Kielce Agacie Wojda
- z-ca Prezydenta Miasta Marcinowi Chłodnickiemu
- Prezydentowi Stalowej Woli Panu Lucjuszowi Nadbereżny
- Burmistrz Miasta Leżajska Panu Ireneuszowi Stefańskiemu
- Burmistrz Miasta Sandomierz Panu Marcinowi Marzec
- Wójt Gminy Obrazów Panu Krzysztof Tworek
- Wójt Gminy Bieliny Panu Sławomirowi Kopacz
- Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Panu Dariuszowi Meresiński
Dziękujemy Profesorom, którzy uczestniczyli w aktywności lub w spotkaniu:
- Pani Prof. dr hab. n. med. Bożennie Kaczmarek – Borowskiej, Wojewódzki Konsultant Krajowy z Onkologii
- Pani Prof. dr hab. n. med. Kamili Wojas – Krawczyk z Lublina
- Panu Prof. dr hab. n. med. Paweł Krawczyk z Katedry Kliniki Pneumonologii Onkologii i Alergologii UM w Lublinie
Dziękujemy organizacjom, które zachciały się spotkać:
- Fundacja „Aprobata" z Rzeszowa, w osobie Pani Prezes Jolanty Fień
- Stowarzyszenie „Niebieski Motyl"
- Świętokrzyskie Amazonki
- Sandomierskie Amazonki

Onko Twardziele udzielili na trasie wiele wywiadów prasie i TV, w tym:
- TVP 3 Rzeszów
- Stalla TV Stalowa Wola
- TVP 3 Kielce
- Radio eM Kielce
- Radio Białystok
- Radio RFM Sandomierz
- TVN24 Kielce
Np. https://rzeszow.tvp.pl/55187221/z-rzeszowa-wystartowal-rajd-rowerowy-onko-tour?fbclid=IwAR2dErfT36yK8ZSWbk7-fQ-hdu8H_U6IPIwvSmQT6bswP9gM4a4sM8KoBxM

https://www.facebook.com/stellatvk/videos/336132718250212
https://kielce.tvp.pl/55211491/onko-tour-rowerem-po-zdrowie-uczestnicy-dotarli-do-sandomierza?fbclid=IwAR25a9qceo9aLLcB7UUvwFsd4r15caaiSodJg-1wlmcd91IozCS6WtFcM84
Do tej pory powstały 2 filmy na kanał you tube:
https://www.youtube.com/watch?v=ne-tjHFoVIU&t=785s
https://www.youtube.com/watch?v=NgvkyKSXcAk&t=228s
Czekamy na kolejne
Dziękujemy za czas

Image

Fundacja Pokonaj Raka!

ul. Legionów 107 "D" / 15
81-472 Gdynia

KRS: 0000 387 370
Numer konta: 83 1240 5354 1111 0010 3987 9801

Opowiedz swoją hisorię

To miejsce jest dla Ciebie!Osoby, która chce się podzielić swoim doświadczeniem w walce nie tylko z chorobą lecz również z codziennością. Dzięki Tobie i Twojej historii wiele osób nie będzie się czuło samotnie

Jesteśmy członkiem

Image