Aby żyć trzeba

zwyciężyć strach

Dostępność farmakoterapii onkologicznej jest jednym z najistotniejszych elementów decydujących o skuteczności leczenia onkologicznego. W niespełna 24 miesiące od opublikowania poprzedniego raportu z niepokojem dostrzegamy, że pomimo paru zmian, z rakiem w Polsce wciąż walczy się metodami niejednokrotnie przestarzałymi. Wyzwania, z którymi się zmagamy, są proporcjonalne do zaniedbań z przeszłości. 

Dostęp pacjentów onkologicznych do terapii lekowych w Polsce na tle aktualnej wiedzy medycznej" to raport zlecony przez Fundacjię onkologiczną "Alivia". Raport sfinansowany z grantu przekazanego przez: Pracodawcy RP. Sporządziła PEX PharmaSequence Sp.z o.o.

Przedwczesna śmierć osób zmarłych z powodu chorób nowotworowych w 2014 roku wiąże się z niewytworzeniem PKB o wartości około 900 mln złotych - tylko w tym jednym roku. Ta kwota jest równa środkom zebranym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w ciągu ostatnich 25 lat.

Dostępność farmakoterapii onkologicznej jest jednym z najistotniejszych elementów decydujących o skuteczności leczenia onkologicznego. W niespełna 24 miesiące od opublikowania poprzedniego raportu z niepokojem dostrzegamy, że pomimo paru zmian, z rakiem w Polsce wciąż walczy się metodami niejednokrotnie przestarzałymi. Wyzwania, z którymi się zmagamy, są proporcjonalne do zaniedbań z przeszłości.

Na 19 przeanalizowanych w raporcie nowotworów, tylko w jednym polski pacjent może mieć pewność, że jego leczenie będzie zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Oznacza to, że tylko w przypadku tego jednego nowotworu polscy onkolodzy dysponują pełnym arsenałem leków określonym w międzynarodowych standardach leczenia.

W przypadku 18 pozostałych przeanalizowanych nowotworów polski pacjent musi się liczyć z tym, że w publicznej służbie zdrowia nie będzie leczony w sposób optymalny - aż 70% leków zalecanych przez aktualną wiedzę medyczną jest w Polsce niedostępnych lub jest dostępnych z ograniczeniami.

Polska w ratowaniu zdrowia i życia swoich obywateli nie korzysta z osiągnięć współczesnej nauki i medycyny - ponad połowa leków onkologicznych, zarejestrowanych w ciągu ostatnich 12 lat w Europie, w ogóle nie jest dostępna dla polskich pacjentów.
Skuteczność leczenia (oraz zapobiegania) chorób nowotworowych w Polsce jest jedną z najniższych w Europie - statystycznie po 5 latach od diagnozy z grupy 160 tys. chorych przeżyje zaledwie ok. 66 tys. osób (ok. 41%), choć w innych krajach z lepszą organizacją opieki zdrowotnej uratowano by 96 tys. ludzi (ok. 60%). Różnica to ok. 30 tys. osób rocznie (to tyle co populacja Augustowa) czyli 82 osoby dziennie (pojemność średniej wielkości samolotu pasażerskiego).

Coraz więcej Polaków choruje na raka - co roku przybywa ok. 160 tys. nowych chorych, a w ciągu ostatnich 15 lat roczna zachorowalność wzrosła o 42% - eksperci mówią o “tsunami onkologicznym”.

 
Image

Fundacja Pokonaj Raka!

ul. Legionów 107 "D" / 15
81-472 Gdynia

KRS: 0000 387 370
Numer konta: 83 1240 5354 1111 0010 3987 9801

Opowiedz swoją hisorię

To miejsce jest dla Ciebie!Osoby, która chce się podzielić swoim doświadczeniem w walce nie tylko z chorobą lecz również z codziennością. Dzięki Tobie i Twojej historii wiele osób nie będzie się czuło samotnie

Jesteśmy członkiem

Image