Aby żyć trzeba

zwyciężyć strach

Dziś w Warszawie startuje Ogólnopolska Kampania Edukacyjna "Tarczyca - otocz ją opieką. Mamy zaszczyt patronować inicjatywie. Kampania organizowana jest przez Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS), ma na celu podniesienie poziomu wiedzy nt. chorób tarczycy, ich diagnozowania oraz profilaktyki zarówno w terapiach farmokologicznych jak i najnowszych możliwościach chirurgii endokrynologicznej.

Dziś w Warszawie rusza ogólnopolska kampania społeczna "Tarczyca - otocz ją opieką", której mamy zaszczyt patronować. Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS), ma na celu podniesienie poziomu wiedzy nt. chorób tarczycy, ich diagnozowania oraz profilaktyki zarówno w terapiach farmakologicznych jak i najnowszych możliwościach chirurgii endokrynologicznej.

Ambasadorką Kamapnii została Kataryna Dowbor, która zmaga się z autoimmunologiczną chorobą Gravesa - Basedowa. Wsparcia udzieliły również Maffashion, która cierpi na niedoczynność tarczycy oraz Monika Pyrek i Marta Dyks chorujące na Hashimoto.

Partnerami są: Polski Klub Chirurgii Endokrynologicznej, Polskie Towarzystwo Tyreologiczne oraz Fundacja Moniki Pyrek. Patronatem medialnym kampanię objęły: Kobietyimedycyna.pl, Portalemedyczne.pl, Radioklinika.pl oraz Newsrm.tv.

W ramach kampanii zaplanowano także spotkania dla pacjentów oraz lekarzy w wybranych miastach, m.in. we Wrocławiu, Krakowie oraz Poznaniu. Szczegóły dotyczące spotkań zamieszczone na bieżąco na profilu FB kamnapnii: facebook.com/Tarczycaotoczjaopieka.

Tarczyca: Rola, Objawy, Choroby

Choroby tarczycy są jednym z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. W Polsce ok. 22% osób cierpi na choroby gruczołu tarczowego, bądź chorowało na nie w przeszłości. Statystycznie kobiety chorują 9-krotnie częściej niź mężczyźni, a przecież tarczyca odpowiada za metabolizm całego organizmu, co jest szczególnie istotne właśnie dla nich.

Objawy chorób tarczycy mogą wynikać z zaburzenia czynności tarczycy ( nadczynność lub niedoczynność), powiększenia gruczołu - wole ( najczęściej z przebudową guzkową - wole guzkowe łagodne lub nowotwory tarczycy), a także mogą być skutkiem zapaleń tarczycy (np.choroba Hashimoto). Mimo, że pacjenci zauważają wiele, często niepokojących objawów, bagatelizują je i rezygnują z wizyty u lekarza. Często też nie potrafią odczytać sygnałów, które wysyła nasz organizm. To właśnie dlatego, duża liczba osób żyje z niediagnozowaną chorobą, która podstępnie niszczy ich organizm.

"Wykryte wcześnie choroby tarczycy, umożliwiają rozpoczęcie odpowiedniego procesu leczenia, a także ograniczenie groźnych powikłań zdrowia pacjenta. Szybkie chudnięcie, przybieranie na wadze, ospałość, nadpobudliwość, osłabienie czy trudność w koncentracji, to niektóre z symptomów, które są często bagatelizowane, a jednocześnie charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy. Przy nadczynności z kolei, często towarzyszą nam uczucie gorąca, zwiększona potliwość (skóra staje się ciepła i wilgotna), duszność i kołatanie serca czy drżenie rąk. Oczywiście jeden i drugi stan chorobowy mogą ze sobą współistnieć, dlatego tak istotna jest wizyta u specjalisty" - podkreśla Prof. dr hab. n. med. Ireneusz Nawrot, Sekretarz Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej.

Diagnostyka, leczenie oraz neuromonitoring nerwów krtaniowych.

Choroby tarczycy, odpowiednio wcześnie wykryte, umożliwiają rozpoczęcie odpowiedniego procesu leczenia, a także ograniczenie groźnych powikłań dla zdrowia pacjenta. We współczesnej diagnostyce schorzeń tarczycy, najwaźniejsze znaczenie odgrywają badania hormonalne stęźenia TSH ( hormonu tyreotropowego), fT4 (wolnej tyroksyny) w surowicy oraz badania obrazowe takie jak USG tarczycy.

Okazuje się, że ok.25% populacju ma jakieś schorzenie tarczycy, w którym są zmiany guzkowe (m.in.nowotworowe). W tej grupie pacjentów należy bardziej wnikliwie zastanowić się nad kolejnym etapem leczenia, często wiążącym się z leczeniem operacyjnym.

Operacja gruczołu tarczycy może być również konieczna, gdy pacjent posiada duże wole tarczycowe - guzowate, miąższowe, zamostkowe, ucikające drogi oddechowe lub powodujące niekorzystny efekt kosmetyczny nawet przy zachowaniu prawidłowej funkcji tarczycy. Zabieg ten wskazany jest również przy nadczynności tarczycy oraz obecności nowotworu złośliwego lub podejrzanych guzków. Decyzja o usunięciu chorego gruczołu zawsze poprzedzona jest szeregiem badań.

"Pacjenci często nie decydują się na leczenie operacyjne tarczycy w obawie, że mogą stracić głos. Jednak w dzisiejszych czasach, także w Polsce, zabieg operacyjny tarczycy jest bezpieczny, o ile jest przeprowadzony przez chirurga z dużym doświadczeniem. Co więcej, w ostatnich latach, coraz łatwiej dostępna jest także w Polsce metoda śródoperacyjnego neuromonitoringu nerwów krtaniowych, kt. stanowi uzupełnienie doświadczenia chirurga. Jej zastosowanie minimalizuje ryzyko występowania zaburzeń fonacji po operacji tarczycy" - przekonuje Prof. dr hab.n.med.Marcin Barczyński, Prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej.

"Neuromonitoring nerwów krtaniowych to metoda, w której wykorzystuje się specjalne rurki intubacyjne ze zintegrowanymi elektrodami powiezrzchniowymi, które pozostają w kontakcie z mięśniami glosowymi w trakcie operacji tarczycy, a chirurg posługuje się w czasie zabiegu specjalną sondą do stymulacji tkanek, która umożliwia precyzyjną lokalizację i zachowanie prawidłowej czynności nerwów krtaniowych, a zatem zachowanie niezmienionego glosu po operacji tarczycy. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy operują swoim glosem na co dzień, np. w pracy." - tłumaczy Prof. dr hab. n. med. Marcin Barczyński, Prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej. "Mam szczerą nadzieję, że dzięki działaniom realizowanym w ramach kampanii "Tarczyca - otocz ją opieką", uda się nam, środowisku lekarskiemu, przekonać do stosowania neuromonitoringu jak największą liczbę lekarzy oraz sprawić, że pacjenci, i ich rodziny, będą świadomi istnienia nowoczesnych, dostępnych dla nich, metod leczenia operacyjnego" - dodaje Prof. dr hab. n. med. Marcin Baczyński.

Image

Fundacja Pokonaj Raka!

ul. Legionów 107 "D" / 15
81-472 Gdynia

KRS: 0000 387 370
Numer konta: 83 1240 5354 1111 0010 3987 9801

Opowiedz swoją hisorię

To miejsce jest dla Ciebie!Osoby, która chce się podzielić swoim doświadczeniem w walce nie tylko z chorobą lecz również z codziennością. Dzięki Tobie i Twojej historii wiele osób nie będzie się czuło samotnie

Jesteśmy członkiem

Image