Uczyń z każdej przeszkody
swoją szansę...
« powrót
02
lipca

Prawyborcza debata o zdrowiu. Co deklarują przedstawiciele partii?

 

Czołowe organizacje pacjenckie spotkały się w dniu 2 lipca br. w PAP z przedstawicielami partii politycznych aby wysłuchać obietnic przed jesiennymi wyborami. Oto niektóre z propozycji, jakie wczoraj wygłosili politycy: 100 proc. refundacji leków, odbiurokratyzowanie pracy lekarzy, rozwój zawodów pomocniczych, profilaktyka, dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej, informatyzacja, monitorowanie jakości leczenia i racjonalizacja terapii.

Na debacie nie pojawili się przedstawiciele PiS i SLD.  W pierwszym przypadku program zdrowotny ma być prezentowany w weekend, po drugie zawsze wygodniej jest wygłaszać coś ze sceny niż wchodzić w dyskusje i odpowiadać na nie zawsze wygodne pytania np. o szczegóły propozycji. Pytania zadają przedstawiciele pacjentów, którzy przez wiele lat posiedli wiedzę nt. słabości systemu. Bardzo nierówny dostęp do zdrowia, skutkujący znacznymi róźnicami w długości życia zależne od poziomu wykształcenia i miejsca zamieszkania. Prezentację na ten temat przed debatą wygłosiła Pani Maria Libura z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Zespołem Pradera- Williego.

- Mieszkaniec bogatego stołecznego osiedla Miasteczko Wilanów żyje tak długo jak Francuz, a rónocześnie średnia przewidywania długości życia zamieszkującego biedną część warszawskiej Pragi jest na poziomie Azji Środkowej - mówiła M.Libura. Zwracała też uwagę, że pojawiające się przy okazji debaty "Wspólnie dla Zdrowia"propozycje nie tylko nie bęą zmierzać do wyrównania tych róźnic, ale wręcz je pogłębią. W przypadki osób o niskich dochodach, np. na rencie, które mają duże potrzeby zdrowotne, nie zadziała ani mechanizm dodatkowych ubezpieczeń ( bo kto ubezpieczy schorowaną lub w podeszłym wieku osobę i za ile?), nie skorzystają za bardzo z ulg podatkowych dla osób wykładających własne pieniądze na leczenie ( najpierw musieliby te środki posiadać).Galeria:

Prawyborcza debata o zdrowiu. Co deklarują przedstawiciele partii?
Prawyborcza debata o zdrowiu. Co deklarują przedstawiciele partii?

Fundacja Pokonaj raka

ul. Legionów 107 "D" / 15 81-472 Gdynia tel.:+48 607 33 93 30
KRS: 0000 387 370 Numer konta: 83 1240 5354 1111 0010 3987 9801

Opowiedz swoją historię

To miejsce jest dla Ciebie!Osoby, która chce się podzielić swoim doświadczeniem w walce nie tylko z chorobą lecz również z codziennością. Dzięki Tobie i Twojej historii wiele osób nie będzie się czuło samotnie
Jesteśmy członkiem